Depresja i jej objawy

Niestety coraz większa liczba osób co roku pogrąża się w depresji. W porównaniu do przypadków zachorowań w ubiegłym wieku, nastąpił kilkukrotny wzrost odnotowanych przypadków zaburzeń nastrojów.

Szczególnie podatne na tę chorobę cywilizacyjną są kobiety najprawdopodobniej głównie ze względu na uwarunkowania kulturowe. Częściej dopuszcza się u nich postawę bierną połączoną z użalaniem się nad sobą. Mężczyźni natomiast przejawiają postawę aktywną, skierowaną na działanie. Z tego powodu w obliczu poważnych problemów lepiej radzą sobie mężczyźni. Jednak problem depresji nie omija ich zupełnie.

Po czym poznać, że ktoś bliski choruje na depresję?

Objawy depresji można zauważyć na kilku poziomach egzystencji. Po pierwsze człowiek traci motywację do życia, może również przestać dążyć do odczuwania przyjemności. Ani jedzenie, ani nawet seks już nie cieszy. Ciężko odnaleźć sens, a przyszłość wydaje się bez sensowna. Chory traci nadzieję, cierpi na bezsenność i zaniedbuje swoje wszelkie obowiązki. W skrajnych przypadkach rozmyśla o odebraniu sobie życia.

Jeśli zauważyłeś powyższe objawy depresji u bliskiej Ci osoby, spróbuj z nią porozmawiać o wizycie u specjalisty. Nie próbuj pocieszać ani doradzać, gdyż nie na tym polega terapia osoby z depresją. Wystarczy, że pokażesz swoje wsparcie i zainteresowanie.

Depresja jednobiegunowa a dwubiegunowa

Każdemu człowiekowi w ciągu jego życia zdarzają się zmiany nastrojów. Czasem możemy odczuwać przygnębienie czy melancholię spowodowaną stratą czegoś, co było dla nas bardzo ważne. Te odczucia nie zawsze jednak mijają tak szybko, jak byśmy chcieli. Mamy wtedy do czynienia z depresją czyli względnie trwałym zaburzeniem nastrojów.

Istnieje kilka odmian tego zaburzenia. Najczęściej obserwowaną jest depresja duża (jednobiegunowa), która cechuje się głębokim smutkiem, brakiem motywacji do działań, a nawet zanikiem zdolności do czerpania przyjemności z czynności, które niegdyś poprawiały człowiekowi humor. Osoby cierpiące na tą dolegliwość często skarżą się na fakt, iż przeszkadza ona w codziennym życiu. Może powodować nieprzyjemne konsekwencje w związku, w pracy i w kontaktach społecznych. Może być ona zatem bardzo szkodliwa dla jednostki, zwłaszcza gdy mamy na uwadze to, że w skrajnych przypadkach depresja może skończyć się samobójstwem.

Czym jest depresja?

Depresja to duży problem natury psychologicznej. Objawia się między innymi ogólnym obniżeniem nastroju, brakiem zdolności do przeżywania wszelkiego rodzaju przyjemności, zmęczeniem i brakiem energii życiowej. W połączeniu z tymi objawami występuje często obniżenie samooceny, trudności zachowania uwagi, zachowania autodestrukcyjne, a w skrajnych przypadkach nawet próby samobójcze.

Depresja jest więc poważnym problemem ze względu na jej możliwe konsekwencje. Według różnych źródeł, cierpi na nią nawet do dziesięciu procent ludzi na całym świecie. Dotyka ona częściej kobiet niż mężczyzn, jednak zachorować na nią może każdy - młody i stary - bez względu na płeć. Ma charakter nawracający i nawet wyleczona, może ponownie dotknąć tą samą osobę po kilku latach, bądź nawet miesiącach.

Przyczyn depresji można doszukiwać się