Czym jest depresja?

Depresja to duży problem natury psychologicznej. Objawia się między innymi ogólnym obniżeniem nastroju, brakiem zdolności do przeżywania wszelkiego rodzaju przyjemności, zmęczeniem i brakiem energii życiowej. W połączeniu z tymi objawami występuje często obniżenie samooceny, trudności zachowania uwagi, zachowania autodestrukcyjne, a w skrajnych przypadkach nawet próby samobójcze.

Depresja jest więc poważnym problemem ze względu na jej możliwe konsekwencje. Według różnych źródeł, cierpi na nią nawet do dziesięciu procent ludzi na całym świecie. Dotyka ona częściej kobiet niż mężczyzn, jednak zachorować na nią może każdy - młody i stary - bez względu na płeć. Ma charakter nawracający i nawet wyleczona, może ponownie dotknąć tą samą osobę po kilku latach, bądź nawet miesiącach.

Przyczyn depresji można doszukiwać się
nie tylko w traumatycznych przeżyciach pacjenta takich jak śmierć kogoś bliskiego czy nieuleczalna choroba. Badacze ustalili, że jednym z powodów jej występowania jest zażywanie substancji psychoaktywnych takich jak narkotyki, leki psychotyczne, a nawet przeciwbólowe zawierające ibuprofen czy przeciwtrądzikowe, w których skład wchodzi izotretynoina.

Naukowcy badający osoby, które dotknęła depresja zauważyli, że mózgi chorych pracują inaczej niż osób zdrowych. Występuje u nich nadaktywność prawego płata czołowego połączona z obniżeniem poziomu serotoniny, która odpowiada w pewnym stopniu za poczucie senności, apetyt, potrzeby seksualne oraz zachowania impulsywne.